İSTANBUL – “Büyükada Davası’nı” izleyen Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, 4 insan hakları aktivistine hapis cezası verilmesine tepki göstererek, “insan haklarına yönelik ezici bir darbe” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü, “Büyükada Davası” olarak bilinen 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davada Taner Kılıç hakkında 6 yıl 3 ay, Günal Kurşun, İdil Eser ve Özlem Dalkıran hakkında ise 1’er yıl 13’er ay hapis cezası verilmesine tepki gösterdi.

‘İNSAN HAKLARINA EZİCİ BİR DARBE’

Duruşmayı izleyen Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner’ın değerlendirmeleri ışığında yapılan yazılı açıklamada; mahkemenin dört insan hakları savunucusunu mahkum etmesinin, insan haklarına yönelik ezici bir darbe olduğu ifade edildi.

Gardner, “Bugün, akıl almaz derecede ağır bir adaletsizliğe tanıklık ettik. Bu karar yalnızca Taner, Özlem, İdil, Günal ve ailelerine yönelik değil, aynı zamanda adalete inanan herkese ve hem Türkiye’de hem de tüm dünyadaki insan hakları aktivizmine yönelik ezici bir darbedir” ifadelerini kullandı.

‘SİYASİ GÜDÜMLÜ BİR GİRİŞİM’

Mahkeme kararının akıllara durgunluk verdiğini belirten Gardner, “12 duruşma boyunca her bir iddianın asılsız birer iftira olduğu tüm yönleriyle kanıtlandı. Mahkemenin bu kararı akla mantığa sığmıyor ve üç yıldır süren davanın, daha ilk günden beri bağımsız sesleri susturmayı hedefleyen siyasi güdümlü bir girişim olduğunu ortaya koyuyor” diyerek tepki gösterdi.

‘2 KARAR UTANÇ VERİCİ’

Gardner, açıklamasında devamla, “Bu dava, Türkiye’deki adalet sistemi açısından bir turnusol kağıdı olmuştur. Böyle bakıldığında, davanın, insan hakları mücadelesinin suç haline getirilmesinde oynadığı ve oynamayı sürdürdüğü rolü görmek trajiktir. Bu utanç verici kararlara itiraz sürecinde arkadaşlarımız ve meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

(MA)