Türkiye’nin Libya’da üstlenme hazırlıkları yaptığı Al Vatiyye Üssü’nün bombalanmasının ardından Kuzey ve Doğru Suriye’de de Türkiye’nin kontrolündeki kimi noktalar savaş uçakları tarafından vuruldu.
Neo Osmanlı politikasıyla Ortadoğu’ya açılan Türkiye, son iki günde kimliği belirsiz savaş uçaklarının Libya ve Suriye’de gerçekleştirdiği saldırılarla karşı karşıya kaldı.  Libya’da Hafter güçlerine karşı Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek veren Türkiye, ülkeye Suriye’den taşıdığı selefi grupların yanı sıra askeri varlığıyla sahada aktif şekilde yer aldı.
AKAR ZİYARETİNDEN SONRA ÜS VURULDU
Trablus’a kadar ilerleyen Hafter güçlerinin, Sirte’ye geriletilmesinin ardından Türkiye’nin yerleşme hazırlıkları yaptığı Al Vatiyye Üssü Cumartesi gecesi kimliği belirsiz savaş uçakları tarafından vuruldu. Saldırı sonucunda üsse yerleştirilen koruma sisteminin tahrip edildiği yansıdı.
Başkent Trablus’un 125 kilometre güneybatısındaki hava üssü geçtiğimiz Mayıs ayında Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı Libya Ulusal Ordusu güçleri tarafından ele geçirilmişti.
Bu saldırı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte Libya’ya 4 Temmuz’da yaptığı ziyaretten hemen sonra geldi. Kimliği belirsiz olduğu belirtilen uçakların Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait uçaklar olduğu ve Mısır’dan kalkış yaptığı yönünde bilgiler yansıdı.
ARAP BASINI: GÜLER ÖLDÜ!
Bu saldırının akabinde bazı Arap yayın organlarında Hulusi Akar’la birlikte Libya’ya giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in üsse yapılan hava saldırısında hayatını kaybettiği yönünde haberler servis edilip, yorumlar yapıldı. Bu bilgilerden sonra Wikipedia’da İngilizce sayfasında Orgeneral Yaşar Güler’in Libya’da öldüğü yazıldı.
Sayfada Yaşar Güler’in doğum yeri ve tarihi, “18/9/1954 Ardahan” olarak yer alırken; ölüm tarihi ve yeri, “6/7/2020 Libya” olarak gösterildi. Bir süre sonra bilgi düzeltilerek, Orgeneral Güler’in hâlâ görevde olduğu yazıldı.
Genelkurmay Başkanı Güler’e ilişkin bu iddialara dair ne Milli Savunma Bakanlığı ne de Genelkurmay Başkanlığı’ndan herhangi bir açıklama yapılmadı.
TÜRKİYE’YE İKİNCİ SALDIRI 
Libya’da Al Vataniyye Üssü’nün hedef alındığı saldırının ardından Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye bölgesinde kontrolü altında tuttuğu kimi bölgelere yine kimliği belirsiz savaş uçakları tarafından bugün hava saldırısı yapıldı.
Saldırılarda Serêkaniyê ve Girê Spî kentlerindeki kimi noktalar hedef alındı. Yerel kaynaklardan yansıyan bilgilere göre, saldırı Rus savaş uçakları tarafından yapıldı.
(MA)