Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen ‘Akdeniz’de istikrar, güvenlik ve Türkiye’nin negatif rolü’ başlıklı toplantıda parlamenterler Türkiye’ye ağır eleştiriler yöneltti. Parlamenterler, “Nazi rejimi”ne benzettikleri Türkiye ile katılım müzakerelerine son verilmesi, silah satışının durdurulması ve mali yardımlarının kesilmesini istedi.
Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen ‘Akdeniz’de istikrar, güvenlik ve Türkiye’nin negatif rolü’ başlıklı oturumda Libya, Suriye, Gümrük Birliği, insan hakları, Kürtler, göç konusu ve Türkiye’ye AB ülkeleri tarafından silah satışları konuları ele alındı. Oturumda geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’da bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell konuştu.
Türkiye’ye yaptığı ziyaretle ilgili konuşan Borrell, Avrupa parlamenterlerinin sert eleştirilerine maruz kaldı.
DW Türkçe’de yer alan habere göre, AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, oturumda yaptığı konuşmada Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan’la dayanışma içinde olduklarını belirterek, Türkiye’nin Avrupa normlarına saygı duyması gerektiğini söyledi.
Hristiyan Demokrat Grup lideri, Alman parlamenter Manfred Weber ise, Türkiye ile üyelik müzakerelerine son verilmesini ve yeni bir ortaklık kurulmasını istedi.
‘TÜRKİYE DÜŞMANCA DAVRANIYOR’
Liberal eğilimli “Renew” grubu adına konuşan Fransız parlamenter Nathalie Loiseau da, Türkiye’nin “Avrupa değerlerine sırtını döndüğünü ve düşmanca davrandığını” söyleyip, Josep Borrell’den Türkiye konusunda “diplomatik değil, sağlam durmasını beklediklerini” ifade etti.
‘TÜRKİYE’YE SİLAH SATIŞINI DURDURUN’
Komünist Grup (GUE) adına söz alan Alman parlamenter Özlem Demirel ise, “Türkiye’yi eleştiriyorsunuz, haklısınız. O halde Türkiye’ye silah satmayı durdurun” çağrısında bulundu.
‘NAZİ REJİMİ’ BENZETMESİ
Oturumda Türkiye’yi “Nazi rejimine” benzeten konuşmalar da yapıldı. Aşırı sağcı “Kimlik ve Demokrasi” (ID) grubu adına söz alan Fransız parlamenter Thierry Mariani, Türkiye’ye karşı etkisiz kalmakla suçladığı Josep Borrell’e “Tarihte Edouard Daladier ve Richard Chamberlain gibi anılmayın” diyerek seslendi. İkinci Dünya Savaşı başlarken Fransa ve Birleşik Krallık’ta Başbakanlık yapmakta olan Daladier ve Chamberlain, Nazi rejimine karşı etkisiz kalmakla suçlanmışlardı.
Sosyal Demokrat Grup üyesi Kıbrıslı parlamenter Costas Mavrides de, Almanya’nın Türkiye’ye silah satmaya devam etmesini eleştirdi. Mavrides, Türkiye’nin bu silahları “Avrupa değerlerine karşı kullanacağını” söyledi.
Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları önümüzdeki pazartesi günü Brüksel’de, Türkiye’nin Libya, Akdeniz ve Yunanistan ile ilişkilerinde attığı adımlara karşı neler yapılabileceğini görüşecek.
(MA)