Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Çarşamba günkü saldırıda eylemcilerin fotoğraflarını çeken ve görüntü kaydı yapan Türk saldırganların iyi eğitilmiş timler olduğuna işaret etti. Saldırı biçimine de dikkat çeken Bakan Nehammer, Türk faşistlerin arkasından MİT’in olduğuna dair ellerinde delil ve bilgilerin olduğunu söyledi.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Türk ırkçıların başkent Viyana’da Kürtlere ve solculara yönelik saldırısının arkasında MİT’in elinin olduğuna dair bilgi ve delillere sahip olduklarını açıkladı. Bakan Nehammer, eylemler sırasındaki saldırı taktiği ve çekim yapma biçiminin, Türk saldırganların özel eğitimli olduklarının göstergesi olduğunu vurgulayarak, kurdukların komisyonun incelemesini sürdürdüğünü belirtti.

Türk faşistleri, geçen hafta Avusturya’nın başkenti Viyana’da Kürt protestocular ve solcu aktivistlere saldırmıştı. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Türk devletinin ülkesinde bulunan Türkler üzerindeki etkisine ve onları mobilize etme gücüne dikkat çekerek, sorumluluğunu hatırlatmıştı. İçişleri Bakanı ise yeni bir açıklamayla Türk devletinin rolünü daha açık ifade etti. Bakan  Karl Nehammer, bu saldırılarda MİT’in elinin olduğuna dair bilgi ve deliller olduğunu söyledi. Bakan Nehammer, kurdukları özel bir komisyonun, İçişleri Bakanlığı ve İstihbar ile birlikte incelemeyi sürdürdüğünü kaydetti.

Özel eğitimli saldırı taktiği

Bakan Nehammer, eylemler sırasında tespit ettikleri iki noktaya işaret etti. Fotoğraf çekimi ve görüntü kaydı yapan özel bir ekibin varlığını açıklayan Nehammer, diğer noktayı da şöyle paylaştı: “Eylemlere saldırıdaki askeri taktiği gözledik. Polise saldırırken arada bir hat açarak bölmeye çalışmaları, yeni çatışma noktaları oluşturmaya çalışmaları. Böylece daha rahat Kürtlere ve protestoculara saldırmak istediler.”

İçişleri Bakanı Karl Nehammer, başka delil ve bilgileri detaylı olarak Cuma günü açıklayacaklarını söyledi. Karl Nehammer, MİT’in bu varlığı tam olarak netleşirse buna göz yummayacaklarının altını çizdi.   VİYANA

(yeniozgurpolitika)