İSTANBUL – Dersim’de 17 dağ keçisinin avlanması için ihale açılmasına tepki gösteren Veteriner Hekimler Odası, keçilerin IUCN’nin kırmızı listesinde yer aldığını anımsattı.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Dersim’de 17 dağ keçisinin avlanması için ihale açmasına tepki gösterdi. Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, keçilerin Türkiye’nin de tarafı olduğu Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birlik’in (IUCN) kırmızı listesinde yer aldığı hatırlatıldı.
‘PANDEMİ AÇISINDAN RİSK’
Yaban hayvanlarının avlanıp tüketilmesinin pandemi açısından da risk oluşturduğu vurgulanan açıklamada, birçok zoonotik etkenin bu yollarla insana bulaştığını kaydedildi. Aylardır mücadele edilen salgından ders çıkarılamadığına dikkat çekilen açıklamada, “Doğaya, yaban hayatına yapılan müdahaleler yeni ve giderek daha tehlikeli salgınlarla insanlığı karşı karşıya bırakmaktadır. Ülkemizde endemik olarak bulunan canlıların korunması esasen bölgenin ekosistemini ve toplumun sağlığını korumakla eşdeğerdir” denildi.