MANİSA – Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, tazminatlarından asla vazgeçmeyeceklerini belirterek, eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Manisa’da Bağımsız İş Maden Sendikası, Soma Maden işçileri tazminatlarını almak için Kaymakamlık Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya tazminatları ödenmeyen işçiler katılırken, “Bir avuç kömür için bir ömür tükettik, haksızlıkları sabırla bekledik, artık yeter” pankartı açıldı.

İşçiler adına açıklamayı sendika üyesi Çetin Erkalkan yaptı.

‘TAZMİNATLARIMIZDAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Tazminatlarından asla vazgeçmeyeceklerini belirten Erkalkan, 30 Kasım 2014 tarihinden beri 6 yıldır adalet aradıklarını söyledi. İş Mahkemeleri’nin verdiği kararların uygulanması talebinde bulunan Erkalkan, “Devletin, parlamentonun tüm siyasi partilerin verdikleri sözü yerine getirmelerini bekliyoruz. Bilinsin ki, ne yapılırsa yapılsın bizlerin mücadelesi, her türlü baskıyı tehdidi, gözaltına almaları, tutuklamaları, mücadele eden haklarını arayan madencileri bölmeye yönelik yapılan tüm girişimleri boşa çıkartacağız ve biz kazanacağız. Soma’da tazminatları ödenmeyen madenciler ve aileleri olarak Sendikamız Bağımsız Maden İş’e sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

‘YASA ÖNERİSİ VERİLSİN’

Tazminatları ödenene kadar eylemlerine devam edeceklerini dile getiren Erkalkan, şunları söyledi: “Soma Meydanı’ndan, madencilerin mücadeleleriyle kazandıkları tazminatları bir lütufmuş gibi sunan Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan’a sesleniyoruz. Sarı Sendikayı aklamakla, Soma halkını ve madencileri oyalamakla uğraşacağınıza TBMM tatile girmeden tazminatlarımızın ödenmesini sağlayacak yasa önerisini hemen vermelisiniz.”

(MA)