AYDIN – Aydın’da tüm engellemelere rağmen “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası kapsamında eylem yapan HDP’li kadınlar, mücadele kararlılıklarını ortaya koydu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin “Kadın Mücadelesi Her Yerde” şiarıyla düzenlediği kampanyanın final ayaklarından biri Aydın’da düzenlendi. Partinin Efeler İlçe Örgütü önünden Kent Meydanı’na yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellendi. Bölgedeki diğer kentlerden gelen kadınlar Aydın’a alınmadı.

Polisin bariyerlerle çevirdiği parti binası önünde vekiller oturma eylemi yaptı.

Pandemi sürecinin iktidar tarafından kullanıldığına dikkat çeken HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay,  kendilerini engelleyen polislerin fiziki mesafe kuralını ihlal ettiğine işaret etti.

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca da tüm hukuksuzluklara karşı mücadele edeceklerini ifade etti.

Açıklamanın ardından vekiller HDP Efeler İlçe binasına geçerek kadınlar ile bir araya geldi. “Kadın mücadelesi her yerde” pankartının açıldığı açıklamada, “Jin jiyan azadî” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Burada konuşan Serpil Kemalbay, kadın kazanımlarına yönelik saldırılara dikkat çekti. İktidarın İstanbul sözleşmesini ortadan kaldırmak istediğine dikkat çeken Kemalbay,  “Bizler kadınlar olarak hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi hiçbir zaman lütuf olmamıştır. Hükümet uzun yıllardır İstanbul Sözleşmesi’nin yol haritasını zaten takip etmiyor. Filen zaten ortadan kaldırdı. Şimdi bunu hukuken de ortadan kaldırmak istiyor” dedi.

HDP’li vekil Feleknas Uca ise,  AKP ve MHP iktidarının kadın iradesine karşı büyük korkularının olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Kendimizi ifade etmemize bile tahammül edemiyorlar. Fakat iyi bilsinler ki annelerimizin duruşu, zılgıtları ve sesini kesemezler. Mücadele eden kadınların önünde kimse duramaz. Kadınlardan duyduğunuz korku ile diğer dünyaya gideceksiniz.”

‘KADIN ÖZGÜRLEŞİRSE TÜRKİYE ÖZGÜRLEŞİR’

Koronavirüs (Kovid-19) sürecinde kadın katliamlarının arttığını hatırlatan Uca, sözlerini şöyle tamamladı: “Tamda bu süreçte ev baskınları ile annelerimiz, siyasetçilerimiz gözaltına alındı. Sizin cinsiyetçi yasalarınıza, çocuk istismarına, kadın ölümlerine karşı alanlarda olmak mücadele etmek zorundayız. Kadın özgürleşirse Türkiye özgürleşir. Kadın özgürleşirse Türkiye parlamentosu da özgürleşir.”

(MA)