İSTANBUL – HDP’nin İstanbul’da gerçekleştireceği “Demokrasi Buluşması”na katılım çağrısında bulunan HDP Milletvekili Musa Piroğlu, “Gerçek anlamda demokrasiyi savunan herkesi sesimize ses vermeye çağırıyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, partinin “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında başlattığı programın ikinci ayağı olan “Demokrasi Buluşması”na ilişkin basın toplantısı düzenledi. Partinin il binasında düzenlenen toplantıya, HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Ferhat Encü, İl Eş Başkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı ile yöneticiler katıldı. Açıklamanın yapıldığı salona “Hep Birlikte Demokrasi Buluşmalarına” pankartı asıldı.
‘DEMOKRASİ KURUMSALLAŞMALI’
HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, eşitlik, özgürlük ve adalet talepleri için “Demokrasi Buluşmaları” gerçekleştirdiklerini belirterek, “Sadece kendimiz için değil, bütün halklar için bunu istiyoruz. Demokrasinin bu ülkede kurumsallaşması gerekiyor. HDP bunun mücadelesini veriyor. Bunu yaparken hedef haline geliyoruz. Dünkü yaşanan gözaltılar bunun göstergesi. Bunlarla mücadelemiz engellenmek isteniyor. Ama biz mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
İstanbul’daki buluşmaların programı açıklayan Bulut, destek ve dayanışma çağrısında bulundu.
DEMOKRASİ GÜÇLERİNE ÇAĞRI
HDP MYK üyesi Ferhat Encü, partisinin 1 Haziran’da açıkladığı 9 maddelik strateji hattı ve tutum belgesini kapsamında gerçekleştirdikleri demokrasi yürüyüşünü hatırlatarak, “Televizyonlarda günlerce bizler konuşulduk. Bizlerin katılmadığı yerde bizler konuşuldu. Bu yürüyüşümüz başarıyla tamamlandı. Şimdi yapacağımız buluşmalar, tutum belgemizin ikinci ayağı olacak. Bizler bununla demokrasinin, adaletin, özgürlüğün bu topraklara gelmesini sağlayacağız. Demokrasi güçleri buna destek vermeli ve sesini yükseltmelidir” diye konuştu.
‘SAVAŞ SİYASETİ İZLENİYOR’
HDP Milletvekili Musa Piroğlu, iktidarın baskı politikaları sürdürdüğünü dile getirerek, “Yürüyüşümüzün ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülüyor. İktidar, kalıcı olmak için bir savaş süreci yürütüyor. Bütün komşularıyla savaşarak bunu yapıyor. İktidar halklara karşı bir savaş siyasetini, aynı zamanda yandaşlarını beslediği bir süreç olarak işliyor. Sakarya’da patlama oldu, onlarca işçi öldü. Bunların iktidarları boyunca 26 binden fazla işçi yaşamını yetirdi. Bunlar olurken yandaşları ne yapıyor. Biri jakuzide para yiyor, diğeri eti para ile yiyor. Halklar sefalet içinde yaşamını yitirirken, bunlar lüks içinde yaşamını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.
‘HDP GÜCÜNÜ SOKAKTAN ALIR’
İktidarın ülkeye sefalet, yağma ve savaş dışında bir şey getirmediğini sözlerine ekleyen Piroğlu, devamla şunları söyledi: “Kadınlara cehennem dayatılıyor, insanların sokakta yürüyemeyeceği bir dönem sürdürülüyor. HDP’nin yürüyüşü tamda da bu gidişe dur demek için devreye konuldu. İktidarın bu kalıcı olma siyasetini Kürt halkı üzerinden kristalize etti. İktidar biliyor ki HDP ve tabanı bu ülkede demokrasi mücadelesinin kilit taşıdır. HDP üzerindeki saldırı ülkedeki tüm halklara, doğaya dönüktür. Bu nedenle bütün demokrasi güçlerini ve iktidarın politikalarından zarar gören herkesi bizlerle buluşmaya ve destek vermeye ve öznesi olmaya çağırıyoruz. HDP gücünü sokaktan alır. Gerçek anlamda demokrasiyi savunan herkesi sesimize ses vermeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.
İSTANBUL PROGRAMI
HDP İstanbul İl Örgütü’nün “Demokrasi Buluşmaları” programı şu şekilde:
* 17 Temmuz saat 19.00’da  “Hep Birlikte Savaşa Ve Yoksulluğa Hayır Buluşması” şiarıyla Saraçhane Parkı’nda halkla ve demokrasi güçleriyle bir araya gelecek.
* “Hep Birlikte Adalet İçin Buluşma” şiarıyla 20 Temmuz saat 18.00’da HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan‘ın katılımıyla, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenler için partinin Kadıköy İlçe binası önünde anma etkinliği düzenlenecek.
* “Hep Birlikte Gençlik Buluşmaları” şiarıyla 22 Temmuz saat 17.00’da HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın katılımı ile Şişli Maçka parkında buluşma gerçekleştirilecek.
* Partinin “Hep Birlikte Ekolojik Bir Yaşam İçin Buluşma” şiarıyla yapacağı son buluşma ise 24 Temmuz saat 18.00’da gerçekleştirilecek. Atakent Tören Alanı’nda yapılacak buluşmada, ekoloji hareketleriyle bir araya gelinecek.
(MA)