HATAY – Hatay’da yarın yapılacak “Halklar ve İnançlar Buluşması”na katılım çağrısında bulunan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları,”Hep birlikte halkların özgürlüğü ve inançların eşitliği için buluşuyoruz” dedi.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yarın Hatay’da Eş Genel Başkan Mithat Sancar’ın katılımıyla yapılacak “Halklar ve İnançlar Buluşması”na katılım çağrısında bulundu. HDP İl Örgütü binasında açıklama yapan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, farklı kimliklerden ve inançlardan kendi renkleriyle buluştuklarını söyledi.
‘HATAY’DA BULUŞUYORUZ’ 
“Hep birlikte halkların özgürlüğü ve inançların eşitliği için Hatay’da buluşuyoruz” diyen Hatimoğulları, kendilerini buluşturanın insanlığın evrensel değerleri ve barış, kardeş, adalet, eşitlik ve vicdan olduğunu belirtti. Hatimoğulları, “İşte bu çerçevede demokratik mücadele programımızın ikinci etabında tematik buluşmalarla halklarla/inançlarla, kadınlarla, gençlerle, Z kuşağıyla, işçilerle, işsizlerle, KHK’lilerle, yoksullarla, aydınlarla, yazarlarla, gazetecilerle, ekolojik mücadele platformlarıyla özgün buluşmalar gerçekleştiriyoruz.
Bu kapsamda yarın ‘Halklar ve İnançlarla’ buluşuyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından halkların ve inançların temsiliyetleriyle bir araya geliyoruz. Antakya tarih boyunca birçok medeniyete beşiklik etti. Bütün semavi dinler iç içe yaşadı. Buram buram tarihi zenginlik kokar” dedi.
‘HEP BİRLİKTE’ 
Hatimoğulları, inançların eşitliği ve halkların kardeşliğinin çok darbelendiğini ve tarih boyunca savaşlar, şiddet ve egemenlerin asimilasyon politikalarının hep devrede olduğunu kaydetti. Hatimoğulları, “21. yüzyılda da katliamlar durmadı. Anadolu ve Mezopotamya toprakları çok acı çekti. Yaraları sarmanın, acıları hafifletmenin bir yolu var: Tarihi acılarıyla tekerrür etmek değil; adaletsizlikle, hukuksuzlukla, mezalimlikle cesurca yüzleşmek. Hakikati aramak, bulmak. Hakkı ve hukuku tesis etmek, kalıcılaştırmak.  Bu demokrasi yolculuğumuzda Antakya’nın zenginliğe sığınarak onun ev sahipliğinde buluşuyoruz. Hep birlikte yanı başımızda devam eden savaşlara dur demek için; asimilasyon politikalarına karşı her kimliğin, dilin, inancın kendini ifade etmesi için; baskıcı, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı zihniyete karşı eşitlik zemininde birleştirici mesajlarımızı bütün Türkiye’ye, Ortadoğu’ya ‘Hep Birlikte’ vermek için buluşuyoruz” diye konuştu.
(MA)