HDP’nin “Demokrasi Buluşması” kapsamında başlattığı “Hep Birlikte Savaşa ve Yoksulluğa Hayır Buluşması” programının İstanbul ayağı coşkuyla başladı

Hakların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, “Demokrasi Buluşması” kapsamında başlattığı programa ilişkin “Hep Birlikte Savaşa ve Yoksulluğa Hayır Buluşması” şiarıyla Fatih’te bulunan Saraçhane Parkı’nda halk ve demokrasi güçleriyle bir araya geldi. Polis açıklama öncesi parkı ablukaya alınırken, parkın giriş kapılarında arama yapılarak içeriye girişlere izin verildi. Giriş kapısında HDP flamaları, bayrakları ve pankartların içeriye engellenmesi üzerine tartışmalar yaşandı. Tüm engellemelere rağmen HDP ve birleşen partilerin flamaları, bayrakları ve dövizleri alana alındı.

Coşkuyla başladı

Kitlenin flama, bayrak ve dövizlerle fiziki mesafeyi gözeterek halaya durması parkı renklendirdi. Açıklamaya Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri İdil Uğurlu ve Sedat Şenoğlu, HDP milletvekilleri Dilşat Canbaz, Mehmet Rüştü Tiryaki, Musa Piroğlu, Garo Paylan, Oya Ersoy, HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı, 78’liler Derneği Sözcüsü Celalettin Can, Barış Anneleri, HPD MYK ve PM üyeleri, emek ve sendika örgütlerinin temsilcileri ve yüzlerce yurttaş katıldı.

Bulut: Umut dimdik ayakta

Açıklamada ilk olarak söz alan HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı Elif Bulut, HDP’nin umut olduğunu ve umudun dimdik ayakta olduğunu söylemek için burada toplandıklarını söyleyerek, İstanbul’da ileriki günlerde yapacağı programlar hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, katılım çağrısında bulundu.

Avcı: Savaş ve yoksulluğa çözüm için…

Ardından söz alan HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı Erdal Avcı da, ülkenin kırk yıllık kronikleşmiş iki sorunu olduğunu söyledi. Kronikleşen savaş ve yoksullukla ilgili çözüm önerilerini sunmak için kampanya başladıklarını ifade eden Avcı, “Bizler; savaş bitirilmeden hiçbir şekilde ekonomik düzlüğe çıkmanın, toplumsal huzura varmanın, toplumsal barışı inşa etmenin mümkün olamayacağını defalarca kez söyledik” dedi.

Emek örgütlerinden destek

Zeytinburnu Direnişçisi Kenan Güngördü de, “804 gündür yalnızca işim için direnmedim. Adalet için de direndim. HDP’nin bu yürüyüşü umuttur. Demokratik Cumhuriyeti inşa edene kadar mücadeleye devam” mesajını verdi.

Daha sonra söz alan emek ve sendika örgütleri de HDP’nin başlatmış olduğu bu mücadeleye desteklediklerini ve mücadele kararlılıklarını yineledi.

Köse: Ortak mücadele çağrısı

HDP Merkez Emek Komisyonu Sözcüsü Şaziye Köse de, kapitalizm krizde olduğunu ve bu krizin otoriter rejimlerle faşizmin kurumlaştığını söyledi. Kapitalizmin yaşadığı krizleri açarak konuşmasını sürdüren Köse, bu krizden çözüm önerileri aradıklarını ve bu yolun ortak mücadeleden geçtiğini vurgulayarak, ortak mücadelesi çağrısında bulundu.

HDK Eş Sözcüsü Uğurlu: Çözüm adresi belli

HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu ise milyonların taleplerini dillendirmek için alanda olduklarını söyleyerek, iktidarın bu durumu hazmetmediğini belirtti. Yaşanan sorunlarının nedeninin belli olduğunu ve bu sorunların çözüm adresinin de belli olduğunu ifade dene Uğurlu, “Çözüm, devrilen masaya dönmek ortak bir mutabakat sağlamaktır” dedi.

Tiryaki: Kimse sesimizi kısamaz

HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, konuşmasına polislerin sürekli anons yapmasına tepki göstererek başladı. Tiryaki, “Görüyorsunuz; konuşmalarımızı bir biçimde kısıtlamak için kesintisiz anons yapıyorlar. Bu anonsların hiç birisi emin olun bizi susturamaz, hiç kimse sesimizi kısamaz” dedi.

Tiryaki, son olarak, “20 Haziran tarihinde Hakkari’den Edirne’den başlattığımız demokrasi yürüyüşünü işte bugün yoksulluğa ve savaşa hayır demek için demokrasi buluşmaları ile taçlandırıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında yeniden sokaktayız, yeniden direniyoruz ve demokrasiyi haykırmaya devam edeceğiz. AKP ve MHP gidecek ve biz dimdik ayakta olacağız” ifadelerini kullandı.       (yeniyasamgazetesi)

İSTANBUL