VAN – Çocuklara yönelik cinsel saldırı ve tecavüzlere tepki gösteren Van’daki yurttaşlar, insanların adalet beklentisinin artık yerine getirilmesi ve bu suça bulaşanların en ağır cezalara çarptırılması gerektiğini söyledi.
Batman ve Şırnak’ta yaşanan tecavüz ve cinsel saldırıları değerlendiren Van’daki yurttaşlar, bunları yapanların en ağır cezaları alması gerektiğini söyleyerek, tepki gösterdi. Vanlı yurttaşlar, cinsel istismarda bulunanların aklanmaması gerektiğini belirterek, “Artık çocuğumuzu dışarıya çıkaramaz olduk” dedi.
‘SES ÇIKARILMALI’
Yurttaşlardan Mütalip Özer, “Bu yapılanlar yetkililerden herhangi birinin çocuğuna yapılsaydı dünyayı yıkacaklardı. Şırnak’ta yaşanan olay çok çirkin bir durumdur. Bu ülkede hiçbir şey düzgün işlemediği gibi çocukları istismar eden kişilere yönelik adalet beklentisi yerine gelmiyor. İstismara ilişkin yasalar ve kanunlar doğru işlemediği için bu tür olaylar artıyor. Bu ülkede adaletsizlik var. Kimin arkası sağlamsa adalet önünde aklanıyor. İnsanların artık buna karşı ses çıkarması gerekiyor. Ses çıkarılmadığı sürece bu olaylar artacaktır” dedi.
‘AF OLDUKÇA TEKRARLARI GELECEK’
Caydırıcı bir hukuk mekanizmasının olmadığı sürece benzeri olayların yaşanacağına değinen Ahmet Keleş, “Af yasaları çıkarıldıkça bu durumların tekrarları artacaktır. Bir gazeteciyi içerde tutuyorlar ama istismar suçu işleyenler serbest bırakılıyor. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye’deki yargı sisteminde çok büyük bir haksızlık var. Avukatlar dahi bu ülkede tartaklanarak meclise alınmadı. Adalet böyle işlediği sürece maalesef bu tür adli kirlilikler de artacaktır” diye konuştu.
‘BUNDAN DAHA KÖTÜSÜ OLAMAZ’
Cinsel saldırıların izahı olamayacağı ve asla kabul edilmeyeceğini belirten bir diğer yurttaş Sıdık Kıskan ise, yargının üstüne düşeni yapması gerektiğini vurguladı. Kıskan, “Bundan daha kötü bir şey olur mu? Cinsel istismar ve tecavüz dünyanın en kötü olayıdır. Bir baba olarak kınıyorum. Bunu yapanlara büyük cezaların verilmesini istiyorum. Bunu yapanlar hiçbir şekilde af edilmemelidir. Caydırıcı cezalar verilmelidir” dedi.
‘ÇOCUKLARIMI DIŞARI ÇIKARAMIYORUM’
Rojin Şahin de, istismar olayları yüzünden çocuklarını dışarıya çıkaramadığını söyledi. Bir anne olarak bunu yapanların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini belirten Şahin, “Masum çocuklardan ne istiyorlar anlamadım. Ben de 3 çocuk annesiyim. Ne diyeceğimi bilemiyorum” şeklinde konuştu.