Polis, Suruç Katliamı’nda yaşamını kaydedenleri anmak için Amara Kültür Merkezi’nde toplanan Suruç Aileleri İnisiyatifi üyelerine müdahale etti.

Kobanêli çocuklara oyuncak götürmek için Urfa Suruç’taki Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde toplanan ve canlı bomba saldırısı yaşamını kaybeden 33 “Düş Yolcusu”nu anmak için merkezin önünde toplanan gruplara polis müdahale etti.

Anma etkinliğini, Suruç Aileleri İnisiyatifi organize ediyor.

HDP-HDK: Özlemle anıyoruz

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Adalet Komisyonu ve Gençlik Meclisi ile İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi de katliama ilişkin açıklama yaptı.

HDK Adalet Komisyonu açıklamasında şöyle denildi:

“Suruç için adalet talep etmek toplumsal barışın sağlanmasını talep etmektir. Katliam failleri yargılanmalı, göz yuman, önlem almayan herkes yargı önüne çıkarılmalıdır. 5’nci yılında Suruç için Adalet talebini sahiplendiğimizi belirtiyor, 33 düş yolcusunu bir kez daha saygı ve özlemle anıyoruz.”

HDK Gençlik Meclisi de yaptığı açıklamada, yaşamını yitiren 33 düş yolcunu anarak, “Onları mücadelemizde ve büyüyen özgürlük umudumuzda yaşatacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

İHD: Unutturmayacağız

İHD açıklamasında şöyle denildi:

“Katliamın üzerinden tam beş yıl geçti. Tutuklu sanık Yakup Şahin bir kere bile duruşmaya getirilmedi, katillerin devlet içinden destek gördüğü ve 10 Ekim Ankara Gar Katliamı sanıklarıyla bağlantısı olduğu konusunda kesin kanıtlar olmasına rağmen dosyada gerçekler ve gerçek sorumluları açığa çıkartacak adımlar atılmadı. Ama patlamada zarar gören ve yakınlarını kaybeden müştekiler için her bir duruşma işkenceye dönüştürüldü, katillerin peşini bırakmadıkları için adeta cezalandırıldılar”

Ayrıca, İHD, 18 Ağustos’ta görülecek Suruç davasını anımsattı.   (bianet)